


Пасарелките в Бургас
МPasarаla е италианска дума, която означава брод, а в съвременно звучене – и пешеходен надлез. Такива надлези бяха приложени на най-натовареното кръстовище на Бургас – „Трапезица“, и на сложното широко кръгово със светофар при хотел „Мираж“. Основната цел на реконструкцията на „Трапезица“ и изграждането на новото кръгово кръстовище е безконфликтното преминаване на главните транспортни потоци, както и намаляването на транспортните задръжки във и извън пиковите часове. При „Мираж“ задръстванията произтичаха от интензивния трафик с големи скорости, и светофара на кръговото.
–
Съществуващото четириклонно кръстовище „Трапезица“ (пресичане на ул. „Струга“/ „Тодор Александров“ с ул. „Одрин“) в Бургас беше реконструирано, като беше изградено кръгово с четири пешеходни надлеза. Два от тях осигуряват пресичане на нивото на бул. „Тодор Александров“ и ул. „Струга“, свързващи жк „Братя Миладинови“ с Индустриалната зона. Други два надлеза бяха изградени в района на кръговото кръстовище при бул. „Стефан Стамболов“ и бул. „Никола Петков“, осигуряващи пресичане на ниво на бул. „Никола Петков“, като единият свързва жк „Изгрев“ с жк „Славейков“, а другият свързва жк „Зорница“ с жк „Изгрев“.
За проектантите от „Виаплан“ най-важен е бил изборът на подходящо място за суровата естетика на надлезите.
За архитектите от МОТТО правилният подход при проектиране на подобен тип съоръжения е да бъдат максимално откровени по отношение на конструкцията. В случая те допълват „суровата естетика“ с естествени средства – растителност под формата на озеленени стени и кашпи по протежение на ходовите линии.
За строителите основното е пасарелките да са стабилни и безопасни конструкции – „Трапезица“ „погълна“ 133 тона метал, а „Мираж“ – 108 тона.
Важно за всички участници в инвестиционния процес е новите съоръжения да се впишат в конкретната градска среда – интензивни автомобилни потоци и традиционни за 80-те години на ХІХ век жилищни сгради, като бъдат техен контрапункт.
Кръговото на „Трапезица“ замени четириклонно кръстовище със светофарно регулиране в четирите посоки и дъждоприемни шахти, разположено по една от най-натоварените улици от първостепенната улична мрежа на града, пресечна точка на ниво терен на направлението север – юг: улиците „Струга“ – „Тодор Александров“, по които преминава трасето на първокласния пън І-9 (Е-87) Варна – Бургас – Звездец – Малко Търново – ГКПП Малко Търново, и направлението изток – запад: Промишлена зона „Север“ по улица „Одрин“.
Кръговото кръстовище има външен диаметър 39 м и 24.20 м, ширината на пътното платно в кръстовището е 9 м, ширината на лентите преди кръстовището варира от 8 м до 7 м, броят на лентите при подходите към кръстовището се движи от 2 по 3.50 м до 2 по 4.50 м.За всяка посока на дясно завиващите е оформена лента за завиване, разделена с паваж лентите в кръговото кръстовище.
В резултат на промяната на кръстовището автобусните спирки бяха преместени, съществуващите павилиони – запазени, проектирана беше велосипедна алея.
Източник: Сп. ГРАДЪТ, бр. 4, август-септември 2016